Фізична безбар’єрність: особливості встановлення тактильних смуг
Створення безбар’єрного середовища є однією з найважливіших задач сучасного суспільства. Одним із ключових елементів створення такого середовища є застосування тактильних смуг.
Однією з важливих функцій тактильних смуг є попередження про різні види небезпеки або перешкод при пересуванні – як на вулицях, так і всередині будівель і споруд. Смуги інформують щодо початку та закінчення руху, зміни напрямку руху, позначають місця посадки на транспорт, місця отримання товарів та послуг, а також сигналізують про наявність довідкової чи іншої інформації.
Тактильні смуги повинні відрізнятися від основної поверхні, на яку вони встановлені, та бути відчутними через дотик тростиною або підошвою взуття. Також вони повинні відрізнятися за кольором і фактурою.
Тактильні смуги бувають стандартні та спеціальні.
Стандартними тактильними можуть бути: бордюрний камінь, газон, різні типи тротуарної плитки, бруківки, асфальту, що відрізняються тактильно і за кольором тощо.
До спеціальних тактильних смуг належать тактильні поверхні, виготовлені зі спеціальних тактильних індикаторів, наприклад, напрямна плитка. Спеціальні тактильні смуги можна побачити, зокрема, на пішохідних переходах, перед виходом на проїжджу частину дороги.
Тактильні смуги повинні бути надійно закріплені, не зсуватися та не “задиратися” в разі їх контакту із взуттям або засобами пересування.
Місце розміщення тактильних смуг залежить від їхнього функціонального призначення, вони поділяються на попереджувальні, направляючі та інформаційні.
Попереджувальні тактильні смуги треба використовувати для попередження про бар’єри, перешкоди або небезпеку. Їх ширина має відповідати ширині перешкоди. Наприклад, уздовж усієї платформи на залізничних вокзалах, для того, щоб людина розуміла, що попереду неї колія. Також такі смуги повинні облаштовувати перед початком сходів.
Направляючі тактильні смуги повинні бути встановлені на площах, у громадських просторах, на шляхах до об’єктів громадського призначення, транспортної інфраструктури. Також їх доцільно встановлювати всередині будівель громадського призначення – в холах, вестибюлях, залах – для полегшення орієнтування та навігації осіб із порушеннями зору та інших користувачів.
Інформаційною тактильною смугою позначають початок, закінчення, а також місце зміни напрямку руху направляючої тактильної смуги, поворот чи розходження її в різні боки, а також наявність наземного або підземного пішохідного переходу (перехрестя).