ХОЛЕРА: СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА!
Холера – інфекція кишечника, має гострий характер і вражає шлунково-кишковий тракт. Гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae, друга назва якої – холерний вібріон. Людина може заразитися холерою під час пиття води або вживання в їжу продуктів, заражених збудником. Найчастіше джерелами інфекцій харчового походження є сирі продукти або ті, що не пройшли достатню теплову обробку: морепродукти, свіжі фрукти і овочі, а також інші продукти, заражені під час їх приготування або зберігання. Основним джерелом зараження є вібріони, присутні в фекаліях інфікованої людини. Збудник може також жити в навколишньому середовищі, а саме в річках з солонуватою водою і прибережних водах.
Шляхи передачі холери:
- Водний – під час купання у відкритих заражених водоймах, якщо пити заражену бактеріями холери воду, мити продукти чи посуд у такій воді. Цей шлях вважається провідним.
- Контактно-побутовий – через предмети побуту, дверні ручки, посуд, білизну, забруднені блювотними масами чи випорожненнями хворого, під час здійснення догляду за хворими на холеру.
- Харчовий – при вживанні в їжу заражених холерним вібріоном продуктів. Найбільш небезпечні в епідемічному відношенні риба, а також морепродукти (мідії, креветки), раки, що виросли у зараженій воді. Зараження може статися при вживанні фруктів та овочів, вимитих або политих при вирощуванні зараженою водою. На продукти бактерії можуть потрапляти від носіїв або за допомогою мух.
Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів, в середньому 1-2 дні. Захворювання небезпечне стрімким настанням зневоднення організму.
Симптоми:
- частий пронос, що призводить до зневоднення;
- блювота та біль у животі;
- головний біль;
- судоми м’язів;
- різка зміна рис обличчя: западання очей, посиніння губ і вушних раковин;
- холодна шкіра, стан якої погіршується;
- задишка й різка слабкість;
- запаморочення;
- прискорене серцебиття й дихання;
- сонливість, млявість, розгубленість та дратівливість;
- можлива короткочасна втрата свідомості.
Профілактика:
- дотримуватися особистої гігієни, ретельно мити руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету;
- не вживати воду для пиття та для побутових цілей (миття овочів, фруктів, іграшок та інших предметів) із випадкових джерел;
- утриматися від використання льоду для охолодження різних напоїв;
- купатися у водоймах, дозволених для організованого відпочинку, не полоскати горло та ковтати воду, особливо натще;
- не вживати харчові продукти, фрукти та овочі, зокрема рибу куплені у вуличних та інших випадкових торговців;
- ретельно готувати їжу, проварювати чи просмажувати продукти харчування перед вживанням. Кип’ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину.
Відділ державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Хмельницького районного управління
ГУДПСС в Хмельницькій області