Староостропільська громада
Хмельницька область, Хмельницький район

1 березня - Всесвітній день імунітету

Дата: 01.03.2024 15:53
Кількість переглядів: 101

Рішення про встановлення Всесвітнього дня імунітету прийняте у 2002 р. за ініціативи ВООЗ. Відзначають цей день з метою привернення суспільної уваги до проблем, пов'язаних з поширеністю різних імунних захворювань, залучення суспільства до створення умов для збереження і зміцнення імунітету. Велика робота в цьому напрямку ведеться з імунізації – створення штучного імунітету.

Імунна система відповідає за 2 важливі процеси: заміну трансформованих або пошкоджених клітин різних органів тіла і захист від проникнення різного роду чужорідних агентів. Таким шляхом забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму.

За даними Асоціації клінічних імунологів, у різних країнах світу від 8 до 15% населення мають порушення імунної системи, які можуть частково виявлятися в дитинстві, молодості чи середньому віці. Перед населенням постають найактуальніші питання — як захиститися від неприємних, а подекуди й небезпечних захворювань.

Необхідно виділити проблеми, пов'язані із способом життя людини: шкідливі звички, стрес, переїдання, гіподинамія, які неминуче призводять до порушення здоров'я, підвищуючи ризик розвитку патології.

Загальну тенденцію до підвищення захворюваності наряду з імунопатологією пов'язують з дією чинників довкілля, зокрема з погіршенням екологічної ситуації. Крім того, через дію низки чинників (стрес, метаболічні порушення, гіподинамія тощо) загальна імунологічна опірність популяції поступово знижується, що проявляється зростанням імунозалежних захворювань.

Зберігати здоров’я та зміцнювати імунітет необхідно протягом всього року, а особливо в міжсезоння напередодні весни. Це час, коли організм в більшій мірі потребує підтримки. Особливу увагу на посилення захисних сил організму важливо звернути тим, хто переніс вірусні інфекції та має значні фізичні навантаження. Відновлювати та підтримувати організм можна за допомогою додаткових заходів по зміцненню імунітету:

1. Раціональне харчування. Для зміцнення захисних сил організму необхідні вітаміни та мікроелементи. Їх недолік можна заповнити за допомогою мультивітамінних комплексів, але в цілому краще отримувати вітаміни та мікроелементи природним шляхом.

Вітамін А можна почерпнути з моркви, винограду, зелені, всіх червоних і помаранчевих фруктів та овочів. Вітамін С є в цитрусових, шипшині, журавлині, брусниці, капусті, особливо квашеній. Вітамін Е – в соняшниковій, оливковій та кукурудзяній олії. Вітаміни групи В знаходяться в бобових, крупах, яйцях, зелені та горіхах. З мікроелементів позитивно діють на імунітет цинк та селен, які містяться в рибі, м’ясі, печінці, горіхах, квасолі, горошку, морепродуктах та часнику. Мінеральні речовини – залізо, мідь, магній та цинк –можна почерпнути з печінки, нирок, серця, горіхів, бобових та шоколаду.

Імунітет залежить від роботи кишківника: 80% клітин імунної системи знаходиться саме в ньому. Біфідо- та лактобактерії, які містяться в кисломолочних продуктах, мають високу антагоністичну активність проти широкого спектра патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів травного тракту та пригнічують розвиток хвороботворних мікробів.

Харчування має бути максимально раціональним в кількісному та якісному відношенні. Овочі та фрукти повинні складатиме менше, ніж 50% раціону. У меню мають бути присутніми білки тваринного та рослинного походження, які містяться в м’ясі, рибі, яйцях, молоці, бобових та крупах. Сприятливо впливають на діяльність імунної системи яловича печінка та морепродукти. А ось велика кількість солодощів в харчовому раціоні пригнічує імунну систему, знижуючи активність антитіл, які борються з інфекціями.

2. Загартовування. Тренування терморегуляторних процесів організму найсприятливішим чином позначається на стані імунної системи. Воно стимулює вироблення антитіл, здатних протистояти бактеріям та вірусам. Розрізняють два види загартовування: загальне та місцеве. При загальному – термічний подразник (тобто холод) діє на всю поверхню тіла. Наприклад, такий ефект дають повітряні ванни, купання в річці, озері, морі, обливання водою. Місцеве загартовування дозволяє впливати на певні, найбільш вразливі до дії холоду, ділянки тіла: порожнину носоглотки, шию, стопи ніг. Приступати до загартовуючих водних процедур можна в будь-який час року, але найбільш сприятливі для цього літні місяці. Зміцненню здоров’я сприяють, наприклад, такі прості і доступні водні процедури як щоденні обтирання, холодний душ, обмивання стоп, контрастні ванни для ніг. При цьому важливо знати, що організм людини звикає до холоду повільно і поспішність в цій справі може тільки нашкодити.

3. Рухова активність та спорт. Важко переоцінити значення фізичної культури, яка також сприятливо позначається на нашому імунітеті. Справа в тому, що люди за своєю природою запрограмовані на велику кількість рухів, а працюючи в офісі чи проводячи весь вільний час перед телевізором або комп’ютером, ми довгий час залишаємося в статичному положенні, що призводить до появи надлишкової ваги та проблем з імунітетом. Кращий засіб боротьби з гіподинамією – фізичні вправи. Тим, хто раніше не займався, можна почати з регулярних піших прогулянок протягом 25-30 хвилин. А потім, попередньо проконсультувавшись з лікарем, спробувати більш інтенсивні вправи. Наприклад, їзда на велосипеді, плавання, катання на лижах тощо.

4. Емоційний спокій. Стрес – один з головних ворогів імунітету. Найнебезпечніший – це неконтрольований вид стресу, коли людина нездатна впоратися зі своїми емоціями. Рецепт порятунку від психічних потрясінь тільки один: формувати спокійне ставлення до всього і частіше нагадувати собі, що, якщо ви не можете змінити ситуацію – треба прийняти її як даність. Якщо ж ви змушені іноді переживати стрес, то компенсуйте його сміхом, який впливає на організм не гірше ніж помірні фізичні навантаження: знижує кров’яний тиск, рівень холестерину, зміцнює імунну систему, покращує апетит та зменшує ризик виникнення захворювань серцево-судинної системи і діабету.

5. Хороший сон. Нестача сну впливає на організм так само, як і стрес та може підірвати імунну систему. Нерідко пацієнти схильні списувати часті застуди на вплив оточуючих чинників та стреси. При цьому з безсонням або погіршенням якості сну свій стан здоров’я вони ніяк не пов’язують, хоча саме порушення повноцінного відпочинку для організму є одним з ключових факторів зниження місцевого або системного імунітету. Постійне недосипання призводить до пригнічення противірусного захисту. Повноцінний відпочинок потрібен як дітям, так і дорослим, хоча з віком потреби в сні зменшуються.

Всесвітній день імунітету – всього лише один день у переліку медичних дат, але його значення величезне. Адже здоровий імунітет дозволяє людині уникнути більшості захворювань, прожити здорове і повноцінне життя.

У цей день важливим є інформування про значення, особливості функціонування імунної системи і способи її зміцнення (перш за все – зміни стилю життя). Якщо говорити в цілому, то всі чинники, пов'язані зі здоровим способом життя, а це: здоровий сон, дозовані фізичні навантаження, повноцінне збалансоване харчування, активна імунізація позитивно позначаються на стані захисних сил організму та створюють основу нашого здоров'я.

У цей день медична сестра Староостропільського ліцею Савченко Наталія Іванівна провела цікаву бесіду для учнів про основні правила збереження імунітету та способи його покращення.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано