Староостропільська громада
Хмельницька область, Хмельницький район

ВИДИ ПЕНСІЙ: У ЗВ’ЯЗКУ З ВТРАТОЮ ГОДУВАЛЬНИКА

Дата: 13.09.2023 10:48
Кількість переглядів: 65

Призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. 

До непрацездатних членів сім’ї належать, зокрема:

 • чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або віку, передбаченого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 1058 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” *;
 • діти до 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
 • діти, які навчаються, – до завершення навчання, але не довше 23 років; діти-сироти – до 23 років;
 • чоловік (дружина), один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника незалежно від віку і працездатності, які не працюють і зайняті доглядом за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років.

При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні.

* – пенсії у зв’язку з втратою годувальника за загиблого військовослужбовця призначається батькам, дружині (чоловіку) на 5 років раніше пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 1058 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, або якщо вони мають право на дострокову пенсію за віком, або на пенсію на пільгових умовах.

 • Пенсії у зв'язку з втратою годувальника із солідарної системи  

Умови призначення та розміри визначені Законом України від 09.07.2003 1058  IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (статті 36 – 39).  Призначаються за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, в якому помер годувальник).

Розміри пенсій у зв’язку з втратою годувальника визначаються виходячи з розміру пенсії за віком померлого годувальника:

 • 50 % пенсії за віком – на одного непрацездатного члена сім'ї;
 • 100 % пенсії за віком – на двох та більше непрацездатних членів сім'ї.

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника не може бути нижче:

 • 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – на одного непрацездатного члена сім'ї (з 01.12.2022 – 2093 грн);
 • 120 % – на двох (з 01.12.2022 – 2511,60 грн);
 • 150 % – на трьох і більше непрацездатних членів сім'ї (з 01.12.2022 – 3 139,50 грн).
 • Пенсії в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця

Умови призначення та розміри визначені  Законом України від 09.04.1992 року 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (статті 29 – 42). 

 Пенсія в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця призначається членам сім’ї якщо годувальник:

 • помер/загинув у період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби або пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби;
 • на момент смерті був “військовим” пенсіонером. Розмір пенсії залежить від причини смерті годувальника. 

Якщо годувальник помер/загинув при виконанні обов’язків військової служби пенсія призначається: 

 • у розмірі 70% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї – батька, дружини (чоловіка), або іншого непрацездатного члена сім’ї померлого/загиблого годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї;
 • у розмірі 50% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних члени сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка)). Якщо годувальник помер/загинув внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, пенсія обчислюється в розмірі 30% грошового забезпечення годувальника.

 Пенсія в разі втрати годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї не може бути меншою ніж два розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.12.2022 – 4186 грн).

 • Пенсії у зв'язку з втратою годувальника за особу, постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи

Порядок обчислення визначено Законом України від 28.02.1991 796-ХІI “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (статті 54, 59) та  Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

 Пенсія призначається у розмірі відшкодування фактичних збитків виходячи:

 • із заробітної плати, одержаної годувальником за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (пункт 9 Порядку); 
 • або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року (пункт 9¹ Порядку).
 • Пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам сімей працівників прокуратури

Умови призначення та розміри визначені Законом України від 14.10.2014 1697- VІІ “Про прокуратуру” (частина дев’ятнадцята стаття 86).

Призначається непрацездатним членам сім’ї прокурора або слідчого, які були на його утримані, за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. 

Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника визначається із заробітної плати померлого годувальника:

 • 60 % – на одного члена сім’ї ;
 • 70 % – на двох і більше членів сім’ї.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано