Староостропільська громада
Хмельницька область, Хмельницький район

На Хмельниччині понад 55 тисяч людей хворіють на діабет: що потрібно знати, щоб контролювати хворобу

Дата: 17.11.2022 15:46
Кількість переглядів: 195

В межах інформаційної кампанії, присвяченої Всесвітньому Дню боротьби з цукровим діабетом, розповідаємо більше про цю хворобу та її лікування.

Цукровий діабет— це загальна назва групи захворювань, внаслідок яких виникає стійке підвищення рівня глюкози в крові. За інформацією Департаменту охорони здоров’я ОВА, на Хмельниччині кількість хворих цукровим діабетом на початок 2022 року склала понад 55,4 тисяч осіб. З них понад 2 тисячі інсулінозалежні (І тип) та майже 6 тисяч – інсулінонезалежні із отриманням інсуліну (ЦД ІІ типу). Хворіли на цукровий діабет і 254 дитини. За 9 місяців 2022 року цукровий діабет вперше виявили ще у 2777 осіб.

Важливо розуміти, що своєчасне діагностування та контроль діабету дозволяють попередити розвиток тяжких ускладнень. Люди з діабетом повинні дотримуватися здорового харчування, підтримувати вагу в нормі та бути фізично активними. Крім того, їм необхідно приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре.

Люди з груп ризику або з виявленим цукровим діабетом можуть отримати безоплатну допомогу за програмою медичних гарантій. Лікар первинної ланки, зважаючи на стан здоров’я пацієнта, фактори ризику та можливу спадковість, може виписати пацієнту електронне направлення на проведення досліджень або на консультацію до лікарів-спеціалістів, наприклад, ендокринолога.

До пакету безоплатних послуг на рівні первинної меддопомоги, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування діабету, включено:

вимірювання рівня цукру в крові;
регулярне вимірювання артеріального тиску;
оцінку загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE;
вимірювання індексу маси тіла;
аналіз на загальний холестерин;
консультація щодо здорового способу життя;
направлення на інші аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів;
призначення ліків з програми «Доступні ліки» при діабеті 2 типу;
виписування рецепту на інсулін за призначеним ендокринологом планом лікування.

Допомога людям, що хворі на діабет – один із пріоритетів держави, тому з жовтня 2021 року інсуліни увійшли до програми реімбурсації ліків. Це значно збільшило доступ пацієнтів із цукровим діабетом до лікування.

До Реєстру ліків, які підлягають реімбурсації за Програмою медичних гарантій, включено 72 препарати інсулінів, 45 з них – повністю безоплатні. Ці препарати відпускають майже 11 тисяч аптек по всій країні. Отримати свої ліки пацієнти можуть у будь-якій з них, незалежно від того, у якому медзакладі і в якому регіоні їм виписали рецепт. Дізнатися адреси аптек, що відпускають інсулін, можна за номером контакт-центру Національної служби здоров’я України (НСЗУ): 16-77.

Відпуск інсулінів максимально спрощений на час воєнного стану. Пацієнти із діабетом можуть отримати життєво необхідні препарати як за електронним, так і за паперовим рецептом. У разі перебоїв з електроенергією чи інтернетом, лікар зможе виписати паперовий рецепт, а аптека його погасити. Якщо пацієнту потрібно виписати рецепт за вже встановленим планом лікування, лікар може зробити це дистанційно. Виписати рецепт може ендокринолог, якщо мова про інсулін, або сімейний лікар, терапевт чи педіатр, з яким у пацієнта укладена декларація, на основі плану лікування, складеного ендокринологом.

В Хмельницькій області функціонує ендокринологічна служба, представлена амбулаторним прийомом в кабінетах поліклінік та ендокринологічними відділеннями обласних, міських, районних лікарень.
Загалом в області нараховується 86 ендокринологічних ліжок для хворих, що потребують стаціонарного лікування, у поліклінічних закладах області функціонує 34 ендокринологічних кабінети, з них 6 – для обслуговування дитячого населення.

Також в області функціонують 7 повноцінних шкіл самоконтролю при стаціонарах ендокринологічних відділень. Школи в достатній кількості оснащені науково-допоміжною літературою, таблицями, є телевізор, відеомагнітофон, диски з навчальними програмами, глюкометри, тестові смужки для практичної роботи. Всі хворі з вперше виявленим цукровим діабетом мають можливість пройти  навчання в цих школах.

У Департаменті охорони здоров’я наголошують: профілактика ускладнень – це основний принцип лікування діабету, особливо в працездатному віці. Компенсація діабету, своєчасний перевід на інсулін, підбір сучасної цукрознижуючої терапії – основні методи лікування. Значне місце займає раннє виявлення таких ускладнень, як нейропатія, ретіно та нефропатія.

Також у профільному департаменті інформують, що інсулінами та цукрознижувальними лікарськими засобами область забезпечена в достатній кількості. Також повідомляють, що протягом 2022 за кошти державного бюджету область отримала 3300 глюкометрів та тест смужок, які розподілені серед інсулінозалежних хворих, а до кінця року очікується чергова поставка.

Лікарі закликають до діабету ставитися відповідально та не забувати, що це хронічне захворювання. Найголовніше завдання пацієнта – необхідно навчитись ефективно його контролювати.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано