В Україні відновлено програму оренди державного майна з пільгами та знижками на час воєнного стану
17 травня Кабінет Міністрів України ухвалив розроблений Фондом держмайна та Міністерством економіки проєкт постанови “Деякі питання оренди державного та комунального майна у період дії воєнного стану” зі спрощеним порядком оренди. Прийнятий порядок також надає орендарям знижки до 100% та пільгові умови.
За словами в.о. Голови Фонду держмайна Ольги Батової, знижки отримають орендарі на всій території України, а дія постанови охоплює весь період з початку запровадження воєнного стану.
“До кінця року повністю звільнено від орендної плати орендарів в місцях де ведуться бойові дії, а до 30 вересня в тих областях, які постраждали від війни. До 30 травня за оренду держмайна не сплачуватимуть в областях з наявною загрозою бойових дій. В усіх інших регіонах орендарі об’єктів держмайна отримують знижку 50%, а орендарі єдиних майнових комплексів сплачуватимуть на 25% менше”,- заявила Ольга Батова.
Вона також зазначила про те, що у випадку проведених оплат оренди від початку дії воєнного стану, сплачені кошти будуть зараховані орендарям в майбутні періоди, після завершення дії знижок.
Також важливим результатом поновлення оренди очільниця Фонду назвала нові можливості для релокації бізнесу з прифронтових регіонів.
“Підприємства з небезпечних регіонів тепер отримують можливості для переміщення завдяки пільговій оренді – протягом перших 6 місяців вони сплачуватимуть 1 гривню за 1 квадратний метр на новому місці”,- пояснила Ольга Батова.
Вся інформація щодо нового порядку оренди на час дії воєнного стану, а також щодо доступних для оренди об’єктів державного майна, наявна на сайті orenda.gov.ua
Постанова запроваджує наступні зміни в оренді:
- Бізнес, що орендує майно для релокації, сплачуватиме пільгову орендну ставку (1 грн за 1 кв.м) протягом перших 6 місяців оренди.
- До кінця року повністю звільняються від орендної плати орендарі на території адміністративно-територіальних одиниць, де припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мінюст – це Донецька, Луганська, Херсонська області, АРК та м. Севастополь та частини Миколаївської, Харківської та Запорізької областей.
- Звільнення від орендної плати державного майна до 30.09.2022 року на території областей, де відбувалися бойові дії: Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Запорізької, Миколаївської областей та м. Києва (поза межами адміністративно-територіальних одиниць зазначених вище).
- Звільнення від орендної плати за оренду державного майна надається орендарям на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської і Одеської областей але не довше ніж до 30.05.2022.
- На всій іншій території країни орендарям державного майна надається знижка – 50%, орендарям єдиних майнових комплексів надається знижка в розмірі 25%.
- На всій території України звільняються від орендної плати особи, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану.
- Органи місцевого самоврядування матимуть можливість додатково приймати рішення щодо звільнень та знижок за договорами оренди комунального майна.
- Авансовий внесок та забезпечувальний депозит для договорів зменшено до розміру однієї місячної орендної плати. Передбачено можливість повернення забезпечувальних депозитів орендарям.
- Не застосовуються обмеження та вимоги щодо суборенди для чинних договорів.
- Автоматично продовжуватиметься дія договорів оренди, які завершуються у період воєнного стану. Договори оренди можуть бути достроково припинені за заявою орендаря.
- Документи за результатами аукціонів підписуються електронним підписом, якщо переможець аукціону не наполягає на підписанні у письмовій формі.
- З метою дотримання заходів безпеки, інформація, яка може ідентифікувати напрями діяльності та особи орендарів буде оприлюднена після завершення правового режиму воєнного стану.
Раніше Верховна Рада ухвалила в другому читанні розроблений Фондом держмайна, народними депутатами та Урядом законопроєкт №7192 про внесення змін до Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, який дозволив Уряду встановити особливий порядок та умови оренди державного майна на час воєнного стану.