Пізнавальне літо: вихованці оздоровчого табору на Хмельниччині дізналися, як захищати свої права
Літні канікули – найцікавіша пора для школярів, час захопливих пригод, розваг, поїздок, нових знайомств. А для фахівчинь системи безоплатної правової допомоги – можливість ознайомити дітей з їхніми правами під час неформального спілкування.
Одна із таких зустрічей відбулася сьогодні. Юристки Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марина Цісар та Олена Шмагалова навідалися до дітей, які відпочивають в оздоровчому таборі «Калинівка».
Для початку школярам пояснили, що в українському законодавстві основними правовими документами з регулювання прав дітей є Конституція України, Сімейний кодекс України, Закон України «Про охорону дитинства», Цивільний кодекс України та інші нормативні акти.
«За загальним правилом, відповідно до названих документів, дитиною є особа віком до 18 років, тобто до досягнення нею повноліття», – наголосила юристка місцевого центру Олена Шмагалова.
У інтерактивній формі діти з’ясовували, які ж вони мають права. Серед загальних прав дитини, які гарантуються міжнародним та національним законодавством, виокремили:
- право на життя;
- право на охорону здоров’я;
- право на ім’я та громадянство;
- право морального, культурного, духовного і соціального розвитку;
- право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності;
- право на отримання інформації;
- право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності (зокрема, дитина вправі особисто звернутися до державних органів за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів);
- право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та право на піклування батьків;
- право на освіту;
- право на майно та житло;
- право на відпочинок.
Обговорили й обов’язки, яких має дотримуватися кожна дитина.
Набуті знання вихованці табору закріпили шляхом участі в правових іграх, вікторинах, розгадуючи кросворди на правову тематику. Діти надзвичайно відповідально поставилися до виконання запропонованих завдань, тож у підсумку отримали від юристок паспорти прав дитини й сувенірні подарунки.
Під час правових вікторин школярі дізналися, що держава створила всі умови для захисту їх від будь-яких форм поганого поводження з боку батьків чи інших осіб, що відповідають за дітей. По допомогу можна звернутися як до відповідних державних (зокрема правоохоронних органів, системи безоплатної правової допомоги), так і до громадських організацій.
«Важливо, що кожен з вас у разі порушення ваших прав може звернутися до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У центрах можна отримати як консультацію юриста, так і вторинну правову допомогу, тобто послуги адвоката чи штатного юриста установи, які полягають у представленні інтересів дитини в суді», – зазначила на завершення заступниця директора місцевого центру Марина Цісар.